DRESS CODE


Někdy doporučení, jindy předpis, jak se na určitou společenskou příležitost obléknout. Ples se řadí na nejvyšší stupeň společenského setkání vedle státních banketů a významných operních premiér, kde je dodržení předepsaného oblečení neodmyslitelné. 

Partnerem dress code a etikety je společnost GALARD:

 

V České republice se ustálilo používání anglických pojmenování BLACK TIE a WHITE TIE, které nalézáme na pozvánce a mělo by být pro nás více než doporučením. Dodržením předepsaného oblečení projevujeme úctu nejen k pořadatelům, ale ke všem zúčastněným.

Nerespektujeme-li výrazně předepsaný dress code, riskujeme, že nebudeme na danou společenskou událost vpuštěni. Platná vstupenka nestačí.

 

BLACK TIE – CRAVATE NOIR – SPOLEČENSKÝ OBLEK

Těmito všemi výrazy je v pánském oblečení míněn SMOKING. Střih smokingového saka je variabilní, reaguje na módní trendy. Může být jedno i dvouřadové, klopy i límec jsou potaženy saténem. Barva černá, nebo hluboká tmavá modř. Kalhoty bez záložek mají stejnou barvu jako sako, boční šev je kryt lesklým prýmkem. 

Smoking doplňuje bílá košile s dvojitými manžetami, knoflíková lišta může být krytá. Přední díl košile bývá často zdoben sámky nebo pikovou vsadkou. Vázací motýlek většinou černý, může však být i v jiné barvě, ale nikdy bílý. Eleganci smokingu dodává šerpa – smokingový pás, která kryje přechod košile a kalhot. Pás je nejčastěji v černé barvě, nebo v barvě motýlka či ozdobného kapesníčku. 

Černé jsou také tenké podkolenky a elegantní kožené šněrovací boty. A ještě dvě drobnosti – manžetové knoflíčky a látkový bílý kapesník k otření čela po víru tance. 

 

WHITE TIE – CRAVATE BLANCHE – VELKÝ SPOLEČENSKÝ OBLEK

V tomto případě se jedná o FRAK, nejelegantnější pánské oblečení. V první polovině 20. století byl frak neodmyslitelnou součástí šatníku i středních vrstev. V druhé polovině minulého století byl spíše odsunut do diplomatických a politických kruhů. V současné době slaví velký návrat.

Frak je vždy černý. Vpředu krátké jednořadové sako se nikdy nezapíná. Zadní díl saka je prodloužen do šosů. Špičaté klopy jsou potaženy saténem. Kalhoty k fraku samozřejmě bez záložek, mají u bočního švu dva saténové prýmky. 

Fraková košile je bílá s krytou knoflíkovou lištou, ozdobným sámkováním na předním díle, odepínacím stojáčkovým límcem a jednoduchými manžetami, ovšem také s manžetovými knoflíčky.  Fraková vesta z bílého piké jedno nebo dvouřadová, vždy zapnutá, s šálovým límcem z téhož materiálu. Z piké je také bílý vázací motýlek. 

Tradiční „lakýrky“ k fraku jsou v současné době nahrazovány elegantní koženou šněrovací obuví, samozřejmě s tenkými černými podkolenkami. Přes smoking i frak nosíme dlouhý tmavý plášť. Bílá hedvábná šála se odkládá s pláštěm, stejně jako cylindr, typická pokrývka hlavy k fraku.

 

JAKÁ PRAVIDLA PLATÍ PRO DÁMY?

Módní trendy velmi ovlivňují dámské společenské a plesové oblečení. Od začátku 19. století, kdy se bály stávaly místem společenských setkání a seznamování různých vrstev, prošly šaty mnoha změnami. Základní prvky však zůstávají nezměněny. 

Plesové šaty jsou nejatraktivnějším stupněm společenského oblečení. Šijí se ze zajímavých materiálů, nejčastěji s leskem nebo pošitými korálky či flitry, aby nositelka ještě více zářila. Dovoleny jsou i velmi odvážné výstřihy. Sukně bývá bohatá, aby podtrhla pohyb při tanci.

Se šperky i bižuterií se nemusí šetřit, ale zase ne přehánět. Hodinky, pokud nejsou součástí šperku, na ples nepatří. Šperky či bižuterie bývají zakomponovány i do složitých účesů. Kabelka co nejmenší, nejlépe psaníčko. 

Obuv ladí s oděvem, dovolena je plná i sandálového typu. Vhodným doplňkem odhalené róby je hedvábný šál. Ideálním pláštěm přes plesové šaty je pelerína.

 

WHITE TIE – pán ve fraku a dáma ve velké plesové róbě na zem, často i s vlečkou.

BLACK TIE – doprovází - li dáma pána ve smokingu, nemusí mít plesové šaty až na zem, může zvolit i délku nad kotníky.

 

Dress code Česko-Slovenského Plesu je BLACK-TIE/WHITE-TIE.

Pořadatel si vyhrazuje právo neumožnit vstup na akci při nedodržení „dress code“ bez nároku na vrácení vstupného.

 


 

PÁR ZÁKLADNÍCH RAD:

PÁNOVÉ, prosím, v žádném případě ne rozhalenky, pořiďte si motýlka, nebo jinou ozdobu krku. Oblékněte si podkolenky, ne krátké a barevné ponožky a vyčistěte boty s koženou podrážkou do lesku.

DÁMY, při výběru své róby respektujte svůj věk a typ postavy, méně je více. Když se v šatech dobře cítíte, vůbec nevadí, že je máte už druhou sezónu. Věřte, že si nikdo nepamatuje, co jste minule měly na sobě. Změňte výrazně doplňky a přehoďte přes sebe jiný šál.

PÁNOVÉ A DÁMY, pokud si koupíte nové boty, prosím, noste je několik hodin, nejlépe během několika dnů. Tlačící boty zkazí celý ples. Oblékněte si kompletní plesové oblečení minimálně týden před prvním nadcházejícím plesem sezóny. Tak budete moci vychytat všechny případné problémy, odnést oblek i šaty do čistírny, vyprat zapranou košili a nechat zabrat šaty v pase a uvolnit přes prsa!

Krásné zážitky ve víru tance přeje Nina Provaan

 

*Nina Provaan Smetanová je akademická malířka, kurátorka, oděvní a módní návrhářka, odborná teoretička módy, oblékání a stylovosti a spolumajitelka Muzea Gastronomie Praha. Je také vysokoškolskou pedagožkou.

© Copyright ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o., ART OF WORD s.r.o. a SLAVICA s.r.o. 2013–2024  
Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. ROZUMÍM