Krása, elegance, šarm a gentlemanské chování. Česko-Slovenský ples oslavil své desetiletí

17. února 2024 - V srdci historického města Prahy v nádherných secesních prostorách Obecního domu se sobotní večer proměnil v nezapomenutelnou událost. Česko-Slovenský ples přinesl honosný program v rámci svého prvního kulatého jubilea. Organizátoři pokračovali v tradici přinést to nejlepší z obou hostitelských zemí. Záštitu nad Česko-Slovenským plesem převzali prezident České republiky Petr Pavel a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová.


Galavečer 10. ročníku Česko-Slovenského plesu připomněl hostům významná jubilea v naší historii. Zejména 20. výročí přijetí obou zemí, České republiky a Slovenské republiky do Evropské unie, 25. výročí přijetí Česka do NATO a 20. výročí přijetí Slovenska do NATO. V případě kulturně-společenských jubileí to bylo 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. V síni, která nese jeho jméno, si v úvodu akce mohli návštěvníci vychutnat árie Lukáše a Barči z opery Hubička v podání sólistů Opery SND Ondřeje Šalinga a Mariany Sajko s klavírním doprovodem Branka Ladiče. “Právě inscenace této Smetanovy opery otevřela v roce 1920 Slovenské národní divadlo. Již za pár dní bude mít opera Hubička v Bratislavě svou obnovenou premiéru a proto jsme slavnostní otevření plesu pojali jako pozvánku na návštěvu Bratislavy a tohoto krásného operního představení. Díky spolupráci s Národním muzeem v Praze jsme si pro návštěvníky plesu připravili také historické lahůdky v podobě originálních artefaktů ze života Bedřicha Smetany jakými jsou například brýle z pozůstalosti Bedřicha Smetany, nebo pero, kterým byla napsána Prodaná nevěsta.” říká jednatel a produkční ředitel plesu, Lumír Mati.

Zahájení a celé moderace Česko-Slovenského plesu se chopila dvojice Vica Kerekes a Petr Vondráček. Hostům připomněli motto galavečera: „Odvahou k síle, svorností ke svobodě.” Slovo na úvod dostali 1. místopředseda Senátu České republiky Jiří Drahoš, mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Slovenské republiky v České republice Ingrid Brocková a ředitel Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

Tradiční setkání významných osobností z oblasti kultury a umění, vědeckého, podnikatelského, diplomatického a politického života opět připomnělo vzájemnost a dalo prostor pro utužení přátelských vztahů mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Jubilejního večera se zúčastnily mnohé známé osobnosti z obou zemí: 1. místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jiří Drahoš, 1. místopředsedkyně parlamentu České republiky Věra Kovářová, velvyslankyně Slovenské republiky v Praze Ingrid Brocková, náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka, zástupce náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenské republiky Ľubomír Svoboda, český vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, slovenská herecká legenda Zuzana Kronerová, generální ředitel Slovenské agentury pro rozvoj investic a obchodu Robert Šimončič, generální ředitel Slovakia Travel Václav Mika, ředitel agentury CzechTourism František Reismüller, výkonný místopředseda představenstva klubu AS Sparta Praha František Čupr, člen představenstva SK Slavia Praha Tomáš Buzek, sportovní ředitel AS Sparta Praha Tomáš Rosický s manželkou Radkou, generální ředitel České televize Jan Souček, generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, generální ředitel Rozhlasu a televize Slovenska Ľuboš Machaj, Mariana Čengel Solčanská, Karel Janeček s manželkou Liliou, Lucie Hablovičová, Martina Šmuková, Bára Nesvatbová, Peter Nagy, Ondřej Brzobohatý s manželkou Danielou, saxofonista Felix Slováček, zpěvačka Kristína, herečka a fotografka Andrea Růžičková s manželem a hudebním skladatelem Mikolášem, herečka Michaela Maurerová, herci Martin Dejdar, Marek Němec a Jan Komínek, režisér Karel Janák s manželkou Romanou Goščíkovou, bývalá snowboardová reprezentantka Zuzana Jusková, top modelka Andrea Verešová s manželem Danielem Volopichem, modelka Karolína Mališová, Daniela a Veronika Nízlové, Miss Slovensko Daniela Vojtašová, Miss Universe SR Kinga Puhová, Sisa Sklovská s manželem Jurajem Lelkešem, Karlos Vémola s manželkou Lelou, Gabriela Lašková s manželem Filipem, návrhářky Tatiána Kovaříková, Jana Pištejová, Natali Ruden a Denisa Dovala, návrhář Boris Hanečka a další významní hosté z oblasti kultury a umění, vědeckého, podnikatelského, diplomatického a politického života.  Organizátory plesu podpořila vřelým dopisem také Dagmar Havlová, které plánovanou účast na událost nedovolila akutní zdravotní indispozice.

Sólisté Baletu Národního divadla v Praze, smyčcová sekce Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Rozhlasový Big Band Gustava Broma připravili tradiční předtančení na melodii Waltz of the Hours z baletu Lea Delibese Coppelia. Hosty plesu čekal i letos mimořádně zajímavý program, ve kterém vystoupili Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Ivo Kahánek, Lenka Nová, slovenská zpěvačka Kristína, zpěvák, skladatel a producent Ondřej Brzobohatý se svou kapelou Joybox, Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviče se sólistkami Ivanou Regešovou, Andreou Zimányiovou a Zuzanou Gamboa, Felix Slováček, folklorní soubor Limbora i lidová hudba Sokolej z Humenného, aktuálního slovenského Města kultury, která spolu s výstavním tiskem z Muzea moderního umění Andyho Warhola reprezentovala Prešovský samosprávny kraj, letošního regionálního partnera Česko-Slovenského plesu. Po půlnoci  všechny roztančil rodák z Prešova,  slovenský zpěvák,  skladatel a legenda česko-slovenské hudební scény, Peter Nagy a jeho skupina Indigo. 

Organizátoři společně se Zuzanou Kronerovou připomněli další kulaté výročí - 100 let od narození významného slovenského herce Jozefa Kronera. Stejně tak ambasadorky charitativní části Česko-Slovenského plesu, Lucie Hablovičová a Martina Šmuková, spolu se zakladatelkou Nadačního fondu Be Charity Bárou Nesvadbovou, vyhodnotili výsledky charitativní dražby a poděkovali hostům za štědrost, díky které bude realizována pomoc konkrétním dětem.

„Elegance, vzájemnost, gentlemanství a léta budovaná přátelství. Máme za sebou 10 let této výjimečné akce a vážíme si přízně partnerů i hostů. Mít příležitost neformálně pokračovat v bratrském spojení obou zemí je čest a závazek. Věřím, že za rok, 1. února 2025 se opět setkáme zde v Obecním domě v Praze, na 11. ročníku Česko-Slovenského plesu,“ řekl na závěr ředitel galavečera Radovan Čaplovič.


© Copyright ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o., ART OF WORD s.r.o. a SLAVICA s.r.o. 2013–2024  
Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. ROZUMÍM